1995-ben az UNESCO - katalán javaslatra - a Könyv Napjává nyilvánította április 23-át, azzal a kiegészítéssel, hogy az egyben a Szerzői Jogok napja is legyen - különös tekintettel az Internet és az online-adatbankok gyors elterjedésére.
A világnap meghirdetésével az UNESCO tisztelegni kíván a könyvek és szerzők előtt, továbbá fel kívánja hívni a figyelmet az olvasás fontosságára, és rá kíván világítani az olvasásban rejlő örömökre. Fontos felismerni, hogy a könyvek és az olvasás meghatározó szerepet játszik az emberiség társadalmi és kulturális fejlődésében.
…az olvasás talán mindig és mindenkinek azt jelenti, hogy egy pontra kell meredni, nehogy elcsábítson és tönkretegyen az ellenőrizhetetlenül suhanó világ…
A nyitott könyv mindig arról tanúskodik, hogy gyáva emberrel van dolgunk – a szemek azért szögeződnek azokra a sorokra, hogy ne rabolhassa el őket a világ égető fájdalmának megpillantása – a szavak, melyek a világ zaját sötét tölcsérbe kényszerítik s csurig töltenek vele apró üvegformákat, melyeket könyveknek nevezünk – a létező legkifinomultabb kihátrálás, ez az igazság. Disznóság. Ámde: igazi gyönyörűség… az olvasás gyönyörű disznóság. Tudhatja-e bárki is, mi a gyönyörűség, ha soha sem hajolt életével, egész életével egy könyv első oldalának első sora fölé?
Alessandro Baricco
Örök barát
A jó könyv kimeríthetetlen. Még a polcról is a fülünkbe susog. A szobának a könyvek adnak illatot és súlyt. Egy könyvespolc legalább olyan kellemes látvány, mint egy városkép vagy egy folyó. A könyvekben hajnalok és naplementék vannak, s vihar, köd, enyhe szellő.
Olvastam egyszer egy családról. Lakásukban olyan szűkös a hely, hogy kénytelenek minden könyvükön túladni, miután elolvasták őket. Azt hiszem, ezek az emberek félreértették a könyvek működési elvét.
A könyv elolvasása csak az első lépés a kapcsolat kialakításához. Igazi élete akkor kezdődik, amikor befejeztük. Úgy áll a polcon, akár egy jelvény, egy zsaroló, egy emlékmű, egy sebhely. Elcsúfítja a szobát, mint egy repedés a vakolaton, de ékesíti is. A polcon sorakozó könyveink életünk részei, csakúgy, mint hajdani őseink portréja a falon.
Anatole Broyard
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése